REGULAMIN REKRUTACJI I UCZESTNICTWA
W PROJEKCIE
„Pozytywna energia w IT”
POWR.01.02.01-24-0075/17
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
§ 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Projekt „Pozytywna energia w IT” współfinansowany jest ze środków Unii PO WER I Osi |Priorytetowej- Osoby młode na rynku pracy, Działanie 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałanie 1.2.1 – Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
2. Projekt realizowany jest przez RISK PARTNER z siedzibą przy ul.Barona 30 w Tychach.
3. Czas realizacji Projektu jest zgodny z wnioskiem o dofinansowanie projektu: od 1 czerwca 2018 roku do 31 maja 2020 roku.
4. Celem projektu jest wzrost poziomu aktywności zawodowej 120 niepracujących i nieuczących się osób w wieku 18 – 29 lat z terenu WŚ przez udzielenie im kompleksowego wsparcia prowadzącego do nabycia kompetencji zawodowych i zatrudnienia. Wśród 120 Uczestników projekt przewiduje udział min. 40 kobiet, 60 osób o niskich kwalifikacjach oraz min 7 osób z niepełnosprawnościami.. Wszyscy niezależnie od statusu na rynku pracy to osoby nie uczestniczące w nauczaniu i kształceniu, a także w okresie min. 4 tygodni przed przystąpieniem do projektu nie brały udziału w formach wsparcia finansowanych ze środków publicznych. Nie są także zarejestrowane w Urzędzie Pracy.
5. Wsparcie w ramach projektu obejmuje:
a) Indywidualne poradnictwo zawodowe – (5 godzin na osobę);
b) Coaching motywacyjny – Indywidualne Plany Działania ( 2 godziny na osobę);
c) Kurs zawodowy: ECDL (40 godzin na 12 osobową grupę)
d) Kurs zawodowy: Tester/Analityk/Projektant (72 godziny na 12 osobową grupę)
e) Staże w miejscu pracy (3 miesiące);
f) Warsztaty podsumowujące i przygotowujące do podjęcia pracy (16 godzin na grupę- 10 grup)
g) Pośrednictwo pracy w wymiarze min. 6 godzin na osobę.
§ 2.
DEFINICJE
Ilekroć w niniejszym dokumencie jest mowa o:
a) Projekcie – należy przez to rozumieć projekt „Pozytywna energia w IT”;
b) Organizatorze – należy przez to rozumieć Risk Partner Sp. z o.o.
c) Kandydacie – należy przez to rozumieć osobę, która ubiega się o uczestnictwo w Projekcie;
d) Uczestniku – należy przez to rozumieć osobę, która podpisała deklarację uczestnictwa i została zakwalifikowana do udziału w Projekcie.
§ 3.
REKRUTACJA UCZESTNIKÓW PROJEKTU
1. Rekrutacja zgodna będzie z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i prowadzona będzie od 1.05.2018 roku do 31.07.2019 roku lub do wyczerpania miejsc. Biuro projektów umiejscowione zostanie w w siedzibie organizatora w Tychach ul. Barona 30.
2. Aplikować do projektu można elektronicznie pod adresem: https://aplikuj.pozytywnaenergia.eu/pl/pozytywna-energia-w-it,ja,57
3. Kandydaci wezmą udział w rozmowie kwalifikacyjnej (szczegóły w § 4. pkt. 2)
4. Kopie wszystkich wymaganych dokumentów, potwierdzonych za zgodność z oryginałem powinny być przesłane przez formularz internetowy, którego adres zostanie udostępniony Kandydatom po rozmowie kwalifikacyjnej.
5. Dokumenty niezbędne do wypełnienia będą możliwe do pobrania na stronach internetowych:
c) http://pozytywnaenergia.eu/
6. Aby umożliwić udział w projekcie wszystkim zainteresowanym, potencjalni uczestnicy projektu mają możliwość składania dokumentacji elektronicznie, osobiście w biurze projektu lub za pośrednictwem poczty na adres:
Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach
ul. Krasińskiego 2, 40-952 Katowice
Z dopiskiem: Pozytywna Energia
7. Dokumentacja składana przez osoby zainteresowane udziałem w projekcie jest na bieżąco weryfikowana przez koordynatora d/s rekrutacji i staży pod kątem jej poprawności. W przypadku złożenia przez UP niekompletnej dokumentacji, kandydat będzie poinformowany (telefonicznie lub pisemnie) o stwierdzonych nieprawidłowościach i możliwości ich poprawienia. Niedopuszczalne jest kwalifikowanie do udziału w projekcie osób, które nie przedstawią kompletu dokumentów potwierdzających możliwość ich uczestnictwa.
8. Wszystkie kopie dokumentów muszą zostać poświadczone ‘za zgodność z oryginałem’ przez Uczestnika Projektu. W przypadku udokumentowania statusu Uczestnika Projektu za pomocą dokumentów innych niż w/w, każdorazowo należy uzyskać akceptację Koordynatora projektu.
9. Cała dokumentacja dotycząca uczestników projektu docelowo kierowana jest do Koordynatora projektu w terminach zgodnych z instrukcją.
10. Po zakwalifikowaniu do projektu wszyscy kandydaci uzupełnią niezbędne dokumenty w oryginałach.
11. Podpisanie umowy i przekazanie niezbędnych do uczestnictwa w projekcie dokumentów odbędzie się w umówionym terminie przed spotkaniem z doradcą zawodowym.
12. Udział uczestnika w projekcie rozpoczyna się od dnia podpisania przez niego deklaracji udziału w projekcie i umowy.
13. Nabór na szkolenia jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych (spełniających kryteria udziału w projekcie), a rekrutacja musi być prowadzona zgodnie z zasadą równości szans.
14. W przypadku rezygnacji Uczestnika Projektu na wczesnym etapie wsparcia, do projektu zostaną włączone kolejne osoby w kolejności wynikającej z uzyskanej liczby punktów z listy rezerwowej.
15. Wszyscy uczestnicy projektu biorą udział w jednym z dwóch szkoleń ECDL. Poziom szkolenia jest dopasowany do poziomu umiejętności uczestnika. Każdy uczestnik projektu bierze również udział w wybranym przez siebie i zaakceptowanym przez doradcę, specjalistycznym szkoleniu zawodowym z potwierdzeniem na IPD.
16. Harmonogram szkoleń zostanie określony po skompletowaniu grupy i przekazany jej uczestnikom
§ 4.
WARUNKI UDZIAŁU W PROJEKCIE
1. Do projektu zostanie zakwalifikowanych 120 osób (w tym 40 kobiet i 80 mężczyzn) niepracujących i nieuczących się osób w wieku 18-29 lat z terenu województwa śląskiego spełniających warunki: nie uczą się (nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym oraz nie uczestniczą w zajęciach pozaszkolnych mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych potrzebnych do wykonywania pracy – nie mogły brać udziału w żadnym szkoleniu finansowanym ze środków publicznych w okresie 4 tygodni przed rozpoczęciem udziału w projekcie), nie pracują i nie są zarejestrowane w PUP oraz są nieaktywne zawodowo. Udzielone im w okresie 1.06.2018 do 31.05.2020 roku kompleksowe wsparcie aktywizujące doprowadzi do nabycia kompetencji zawodowych i w konsekwencji zatrudnienia.
2. Procedura rekrutacji obejmuje następujące etapy:
a) dotarcie do Kandydatów za pomocą kampanii promocyjnej: m. in. dystrybucja plakatów i ulotek a także za pośrednictwem rekrutacji realizowanej na otwartych spotkaniach w szkołach, uczelniach, szkołach partnera i ew. w ośrodkach szkoleniowych partnera.
b) aplikacja Kandydata do projektu
c) rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona w biurze Organizatora lub Partnera projektu bądź na odległość: telefonicznie lub przez komunikator internetowy. Podczas rozmowy Kandydatowi zostaną przyznane od 1 do 5 pkt określających motywację Kandydata.
d) złożenie wypełnionych przez Kandydata dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań formalnych:
i. Deklaracja udziału w projekcie Pozytywna energia w IT zawierająca:
– oświadczenie o zamieszkaniu na terenie woj. śląskiego,
– oświadczenie o statusie osoby nieuczącej się lub niekształcącej się formalnie i niekorzystającej ze wsparcia dla osób NEET finansowanego ze środków publicznych na min. 4 tygodnie przed przystąpieniem do projektu.
ii. Formularz zgłoszeniowy – Pozytywna energia w IT
iii. Oświadczenie uczestnika projektu związane z przetwarzaniem danych osobowych,
iv. Aktualne zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o braku rejestracji
e) weryfikacja formalna kwalifikowalności Kandydata,
f) koordynator d/s rekrutacji i staży wraz z Biurem Projektu w Katowicach przygotuje listy 12 UP na każde szkolenie, spełniających kryteria uczestnictwa w oparciu o punkty przyznane na rozmowie kwalifikacyjnej i kryteria preferencyjne:
i. płeć: Kobieta: 10p,
ii. osoby o niskich kwalifikacjach: 5p,
iii. osoba niepełnosprawna (zaświadczenie o niepełnosprawności): 5p,
iv. osoby o dochodzie/osobę w rodzinie poniżej 1500 zł: 5p (oświadczenie),
v. rodzic powracający na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem: 5p (udokumentowane przez uczestnika),
vi. osoby zamieszkałe w powiatach o st. Bezrobocia wyższej od średniej dla regionu: 5p (udokumentowane przez Sp. d/s rekrutacji)
Osoby z największą liczbą punktów (po 12 z osób do każdej z edycji) skierowane zostaną do podpisania umowy udziału w projekcie. Pozostałe zostaną umieszczone na poszczególnych listach rezerwowych.
Wyłonione 12-osobowe grupy UP zostaną skierowane na:
• Osoby z najwyższą liczbą punktów (po 12 osób do każdej edycji) zostaną zaproszone na rozmowy z doradcą/coachem, który obejmie UP doradztwem zawodowym, określając indywidualną ścieżkę zawodową i motyw-ując do podjęcia zatrudniania na stanowisku Tester/Analityk/Projektant
• Rozmowy poprowadzi i raporty przygotuje doradca zawodowy/coaching (min. 2 lata doświadczenia zawodowego), przygotowując równocześnie listę rankingową dla każdej edycji.
g) poinformowanie drogą mailową Kandydata o zakwalifikowaniu do Projektu.
3. O zakwalifikowaniu do udziału decyduje:
a) spełnienie kryteriów preferencyjnych zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie projektu i punktacja z rozmowy kwalifikacyjnej
b) kolejność zgłoszeń w wypadku równych ilości punktów.
4. Udział uczestnika w projekcie rozpoczyna się od dnia podpisania przez niego Deklaracji uczestnictwa i umowy.
5. W oparciu o w/w kryteria sporządzane są Zestawienie kandydatów i Lista rankingowa.
6. W przypadku rezygnacji osób zakwalifikowanych do udziału w kursie w pierwszych dniach szkolenia (do 20 % nieobecności) będzie możliwość zakwalifikowania na szkolenie, w pierwszej kolejności osoby z listy rezerwowej.
§ 5.
OBOWIĄZKI ORGANIZATORA
1) Organizator zobowiązuje się do zorganizowania i przeprowadzenia na rzecz Uczestnika Projektu wszystkich form wsparcia wskazanych w § 1 pkt 5
2) Organizator zobowiązuje się wypłacać Uczestnikom Projektu stypendium szkoleniowe za każdą godzinę udziału w szkoleniu o którym mowa w § 1 pkt 5 lit. c) i d) oraz stypendium stażowe za każdy miesiąc uczestnictwa w stażu.
3) Organizator zobowiązuje się dokonywać zwrotu kosztów dojazdu na formy wsparcia wskazane w § 1 pkt 5 lit. c), d) i e)
4) Organizator zapewnia poczęstunek na formach wsparcia wskazanych w § 1 pkt 5 lit. c) i d)
§ 6.
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZESTNIKA
1. Uczestnik projektu ma prawo do:
a) korzystania ze wszystkich form wsparcia oferowanych w ramach Projektu z zastrzeżeniem, że oferty stażowe kierowane będą do uczestników, którzy zdali oba egzaminy kończące szkolenia ECDL i specjalistyczne;
b) otrzymania materiałów szkoleniowych oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia;
c) otrzymania poczęstunku podczas udziału w oferowanych formach wsparcia w ramach Projektu.
2. Uczestnik projektu jest zobowiązany do:
a) uczestniczenia: w opracowaniu IPD, wybranym szkoleniu, pośrednictwie pracy i ewentualnie w stażu,
b) uczestniczenia w każdym dniu szkoleń i punktualnego przybycia na szkolenia,
c) podejścia do egzaminów certyfikujących odbywających się po szkoleniach ,
d) niezwłocznego poinformowania Organizatora o wynikach egzaminów certyfikujących,
e) niezwłocznego przekazania Organizatorowi kopii otrzymanych certyfikatów,
f) dokładnego wypełnienia dokumentacji uczestnika projektu oraz aktualizacji swoich danych,
g) potwierdzania obecności na szkoleniach i innych spotkaniach realizowanych w ramach projektu,
h) potwierdzania odbioru materiałów szkoleniowych i poczęstunku,
i) stawienia się na rozmowach kwalifikacyjnych o staż/pracę proponowanych w trakcie trwania projektu w przypadku gdy UP jeszcze nie podjął stażu/pracy,
j) poddania się badaniom ewaluacyjnym mających na celu ocenę Projektu a w szczególności:
i. niezwłocznego poinformowania Organizatora o podjęciu pracy w ciągu 3 miesięcy po zakończeniu udziału w projekcie,
ii. przekazania zaświadczenia o zatrudnieniu od pracodawcy
§ 7.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Osoba ubiegająca się o udział w Projekcie, poprzez złożenie deklaracji uczestnictwa w Projekcie oraz oświadczenia dotyczącego przetwarzania danych osobowych, akceptuje postanowienia niniejszego Regulaminu.
2. Dokumenty muszą zostać opatrzone podpisem Kandydata.
3. Wzory dokumentów – deklaracji uczestnictwa w Projekcie oraz oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych – znajdują się w biurze Organizatora.
4. Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2018 roku.
5. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu w uzasadnionych przypadkach w każdym czasie.
6. Regulamin jest dostępny w siedzibie Organizatora, a także na stronie internetowej.
7. Ogólny nadzór nad realizacją Projektu, a także rozstrzyganie spraw, które nie są uregulowane niniejszym Regulaminem, pozostaje w gestii Koordynatora Projektu.
Regulamin udzielania zwrotu kosztów dojazdu na szkolenia organizowane w ramach projektu „Pozytywna energia w IT”
Każdemu Uczestnikowi Projektu przysługuje zwrot poniesionych kosztów dojazdu na kursy oraz staże zawodowe. Warunki i wysokość zwrotu określa niniejszy regulamin.
Ilekroć w niniejszym regulaminie jest mowa o:
• Projekcie – należy przez to rozumieć projekt „Pozytywna energia w IT”, współfinansowany ze
środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
• Uczestniku Projektu – należy przez to rozumieć osobę, która podpisała deklarację uczestnictwa i
rozpoczęła udział w w/w projekcie.
§1
1. Zwrot kosztów przejazdu przysługuje za dojazdy na szkolenia ECDL oraz szkolenia specjalistyczne w wysokości maksymalnie 9 zł/dziennie za każdy zrealizowany dzień szkolenia a także na realizację staży zawodowych w wysokości maksymalnie 100 zł za każdy miesiąc stażu.
§2
1. Zwrot kosztów dojazdu dotyczy wyłącznie przejazdów z miejsca zamieszkania na kursy (szkolenia, staże) i powrotu do miejsca zamieszkania.
2. Uczestnicy Projektu mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu korzystając z komunikacji publicznej i/lub przewoźników prywatnych.
3. Zwrot kosztów nie obejmuje przejazdów taksówką oraz dopłat za opłatę u konduktora.
4. Wybór drogi dojazdu powinien być optymalny, a poniesione koszty racjonalne.
5. O refundację kosztów dojazdu Uczestnik Projektu występuje samodzielnie poprzez złożenie stosownego oświadczenia o którym mowa w § 4.
§3
Wysokość przysługującego zwrotu kosztów dojazdów oblicza się jako:
1. Iloczyn ceny przejazdu zgodnym z cennikiem umieszczonym na stronie internetowej przewoźnika (np. GOP lub inny) w obie strony i ilości potwierdzonych obecności na kursie zgodnie z miesięcznymi listami obecności.
§4
1. W celu rozliczenia kosztów dojazdu należy złożyć stosowne oświadczenie o zwrot kosztów dojazdu na kurs, (załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu).
2. Zwrot kosztów zostanie dokonany po dostarczeniu poprawnie wypełnionego wniosku oraz stwierdzenia jego zgodności z listami obecności na szkoleniach/stażach.
3. Uczestnik ma obowiązek przedstawić oświadczenie wraz z załącznikiem w terminie 3 dni po zakończeniu miesiąca.
§5
1. Przy dokonywaniu refundacji dokonywana jest weryfikacja wniosku z listą obecności potwierdzając uczestnictwo danej osoby w poszczególnych dniach trwania kursu.
2. Refundacja następuje w ciągu 14 dni od daty złożenia przez grupę kompletnych i zaakceptowanych wniosków o zwrot kosztów dojazdu Uczestnika Projektu na kurs.
3. Zwrot kosztów dojazdu dokonywany jest przelewem na wskazane przez Uczestnika Projektu konto bankowe.
4. Refundacja kosztów dojazdu dokonywana jest raz w miesiącu za cały okres rozliczeniowy.
5. RISK PARTNER Spółka z o.o. zastrzega sobie możliwość wstrzymania lub zakończenia wypłat, o ile nie będzie posiadać środków finansowych na koncie projektowym na ten cel.
§6
1. Niniejszy Regulamin udzielania zwrotu kosztów dojazdu na kursy organizowane w ramach projektu „Pozytywna energia w IT” obowiązuje od dnia rozpoczęcia projektu tj. od 1 czerwca 2018 roku
2. RISK PARTNER Spółka z o.o. zastrzega sobie prawo do zmiany zasad zwrotu kosztów przejazdu w przypadku zmiany umowy o dofinansowanie lub innych nieprzewidzianych zdarzeń.
3. RISK PARTNER Spółka z o.o. zastrzega sobie prawo do wyłącznej interpretacji jego zapisów.
4. Wszelkie zmiany Regulaminu wymagają formy pisemnej pod rygorem jego nieważności.
Załączniki:
1. Oświadczenie o zwrot kosztów dojazdu na szkolenia lub staż komunikacją publiczną